Friday, January 22, 2010

Phnom Penh

Skupo. Do jaja skupo. Neverovatno skupo. 5$ porcija jela minimum. Posle Vijetnama ocekujes da kad dodjes u jos nerazvijeniju zemlju cene budu ako nista drugo u tom rangu. U Kambodzi sve je nekoliko puta skuplje. Shok. I dalje to zaista nije mnogo para ali je stvarno cudno da Kambodza bude skuplja od Vijetnama. Lako se covek navikne da jede za 100 dinara :)

Od svih gradova koje smo videli u poslednje vreme Phnom Pen je najblizi onome sto bi se kod nas smatralo gradom. Tu su normalne stambene zgrade, trotoari kojima se moze hodati, lokali koji imaju izlog, mnogo manje motora... Naravno ima i delova koji nisu takvi koji su isti kao u Vijetnamu.
Grad ima oko 1.5 miliona stanovnika tako da je nekako saglediv. Za par dana mozes da skapiras grad, pesaka i malo uz pomoc tuk-tuka mozes videti dosta toga. Kad si u visemilionskom gradu osudjen si na to da ceo dan provedes u jednom manjem delu grada u kome je sve manje vise slicno. U Pnom Penu dovoljno je da predjes 4,5 ulica i vec si u drugom delu. Postoji mnogo vise sansi da slucajno nabasas na nesto zanimljivo. Tako smo otkrili luksuznu cetvrt ala nase Dedinje sa zaista lepim vilama koje imaju cak i dvoriste. Malo ali dvoriste. U celom Vijetnamu taj koncept ne postoji.
Nabasali smo i na neki veliki trg gde Kambodzanci djuskaju. Kao da je tu nekoliko skola plesa na otvorenom. Naravno morao sam malo i ja djuskati sa njima. Ana se stidela.
Od turistickih atrakcija tu je ozloglaseni zatvor s21 koji je bio srednja skola pa je za vreme Pol Pota i Crvenih kmera pretvoren u zatvor koji je prezivelo samo 6,7 ljudi. Sacuvan je tacno onakav kakav je onda bio i poprilicno dobro mozes da zamislis kako je bilo. Jos cuvenija atrakcija su Polja smrti iliti mesto gde su ubijali nevaljale Kambodzance. Suvise smo imali dodira sa zlocinima i u Sajgonu i ovde pa smo polja preskocili.
Grad je poprilicno prljav. To je bas snazan utisak. Ima i prosjaka. To je jako zanimljivo, prvi prosjaci koje smo videli. Cak i u mnogo siromasnijem Laosu ih nije bilo. Iznenadjujuce ovde se mnogo bolje prica engleski, cak i obican vozac tuk tuk-a zna solidno. Mnogo pravilnije pricaju, razumljivije. Ostali juznoazijati imaju taj problem da izgovore samoglasnik na kraju reci, pa ajde ti provali kad ti vijetnamac kaze 'aj or no aj' da te u stvari pita 'ice or no ice'. Ili 'tenk ju veri maaaa'. Veoma su prijatni i ljubazni, cak i ne preterano napadni, mada su nas upozorili da je gore nego u Vijetnamu. NI priblizno, smaraju ali mnogo manje.ndon?

Odseli smo u blizini hrama oko koga majmuni zive slobodno pa je svakodnevna pojava da na ulici vidite majmuna koji se seta. Zakasnili smo par dana za proslavu 50og rodjendana jedinog slona u Pnom Penu. Domaca zivotinja. Gazdi sluzi valjda za rad u polju i prevoz.
Odlicno je osmisljen grad. Skoro sve ulice se seku po 90 stepeni, postoje ulice koje idu od istoka ka zapadu i od severa ka jugu i to je to. Snalazenje je vrlo lako pogotovu sto se ulice oznacavaju brojevima. Neke imaju i stare nazive ali obavezno i broj. Tako je ulica 214 ulica Josipa Broza Tita. Bili, videli, slikali se ispred znaka.
Izgledaju drugacije, tamniji su, oblik lica ima je razlicit. Sve u svemu dosta razlika u odnosu na sve sto smo do sada videli. Ja sam pozitivno iznenadjen, po onome sto sam cuo ocekivao sam mnogo gori grad u svakom smislu. Prijao mi je.
Ono sto je definitivno isto za sve zemlje u regionu je to da nema loseg automobila ni dobrog motora. Neverovatno. Ako je auto onda je velik i nov, po pravilu toyota. Ako je motor onda je mali najmanji, ima novih ali ima i jako starih.

No comments:

Post a Comment