Wednesday, May 20, 2009

Park, hram, hram, park, hram...

Danas je trebalo da idem do Kineskog zida ali su mi sinoc pomerili za sutra. Umesto toga obisao sam nekoliko hramova i parkova. Trip mi je bio da uglavnom prepesacim ceo dan, da ne koristim javni prevoz, sto sam uglavnom i ucinio.
Usput do prvog parka sam kupio karte za Mongoliju. Voz ce me dosta kostati. Karta do Moskve kosta izmedju 300 (prva klasa, grupna karta) i 600 eura (de lux kabina, 2 lezaja i wc, pojedinacna karta). Ako se uzme u obzir da sam avio kartu Beograd-Peking, Moskva-Beograd plati malo jace od 600 eura, onda mu voz dodje extra luksuz.
Na danasnjem meniju su bili Ritan park ( Hram sunca), Dongye hram, Lama hram, Konfucije hram i na kraju Ditan park (Hram zemlje).
Kroz Ritan park sam samo prosao, nista specijalno. Dongye hram je ludilo. Taositicki hram u kome je bila gomila ministarstava u to vreme. Ministarstva su obicne prostorijice 3 sa 3 rasporedjene jedna do druge po zidu hrama. Ukupno 70 i nesto. Sada su tu statue sto ljudi, sto demona, sto zivotinja koje simbolizuju to ministarstvo. A ministarstva potpuna ludncia, od normalnih i ocekivanih do skroz morbidnih. Ministarstvo za primenu 15 nasilnih smrti, zivota i smrti, lutajucih duhova... ali i za istrazivane pogresno osudjenih... svako ministarstvo ima detaljan opis na engleskom i mnogo je zanimljivo za shvatiti kako se tada funkcionisalo. Utisak je da dosta ima ministarstava za istrazivanje istine i ispravljanje gresaka, tako da mi se cini kao da se ili dosta radilo na tome da nema pogresno osudjenih ili se samo hteo ostaviti takav utisak ali kad se utvrdi da si kriv onda si puko ko zvecka. Onda padas u sake ministarstva za 15 nasilnih smrti :)



Nakon toga sledi Lama hram. Prvi zivi hram na koji sam naisao, u smislu da tu budisti zaista dolaze da upraznjavaju verske rituale. Nije hram u klasicnom smislu vec je sastavljen od 15ak manjih hramova i svaki sluzi kao mesto za molitve. U skoro svakom se nalazi minimum jedna statua bude ispred koje se vernici mole. Na ulazu u svaki je mesto gde se pale incensi. ono sto je u hriscanstvu sveca u budizmu je incens. Moram priznati mnogo mi je to simpaticnije, makar lepo mirise. Centralnom delu u nizu se nalazi 4-5 hramova. Poslednji je i najveci. Tu je ogromna statua bude od 24 metra, ako sam dobro zapamtio, 8 pod zemljom i 16 iznad zemlje. Sastavljen je od jednog komada drveta i kao takav je usao u ginisovu knjigu rekorda. Nikad mi nece biti jasan taj religijski trip da se prave sto veci verski objekti, simboli... Zar u srzi skoro svake religije nije biti skroman i mali? Valjda je gomila takvih apsurda i razlog sto preterano ne gotivim religije, odnosno njihov institucionalizovani oblik. Nazalost unutrasnjost hramova je zabranjeno fotografisati pa odatle nema fotografija.
Konfucijev hram. Ovde imam strava fotke iznutra. Valjda kad nema Bude onda je ok praviti fotke iznutra. Na kraju kratka setnja parkom Ditan. Na nekoliko mesta pa i tu sam naleteo na sportsko rekreativni centrar za kineze na otvorenom. Gomila sprava za vezbanje, istezanje, masazu. Uz to se ponekad nadju i tereni za badminton i stoni tenis. I sve to naravno perfektno ocuvano. Sprave za masazu su mi, posle predjenih n kilometara, vise nego dobro dosle. Ocekivao sam da ce ovde biti masaza na svakom koraku ali na njih sam nailazio samo u, jelte, sumljivim krajevima. Isto tak apoteka nigde nema, danas sam srecom prepesacio pola Pekinga pa sam naisao na ukupno 2. Trazim danima neku zastitu od sunca. Sutra idem na Kineski zid, tako da danas nisam uspeo da nadjem bio bih resh pecen.
Njihova stara arhitektura polako pocinje da me smara u smislu da im je sve isto. Ne slicno, ne istog stila, sve je identicno. Daleko od toga da mi se ne svidja ali sam danas konacno stigao i da pregledam sve dosadasnje fotke i shvatio da imam 300 istih fotki. Zgrade su identince, oblik osnove se razlikuje ali sve je ostalo potpuno isto, boje, oblici, sare, totalno sve iako su zgrade iz razlicitih vekova. Liza, moja vodicica iz Zabranjenog grada, mi je objasnila da su oni smatrali da je to savrsen dizajn i da prosto ne moze biti bolje i onda ga nisu ni menjali. Ne znam koliko je te istina ali svakako jeste razumno objasnjenje.
U klopi ne uzivam koliko sam ocekivao. Obicno vrlo ogladnim pre nego sto negde sednem, i obicno sednem u neki prvi lokalni restoran gde ima dosta Kineza. To je valjda garancija da je hrana dobra. Medjutim naravno sve je na kineskom, po slikama jela ne delujuju preterano zanimljivo a kako sam mnogo gladan ne usudjujem se mnogo da eksperimentisem. I dalje me muci pitanje, sta Kinezi doruckuju?

2 comments:

  1. Ovo je off topic ali Ministarstvo za utvrdjivanje istine i gresaka u Mozzartu je odlucilo da ti dozvoli da i dalje primas finansijske izvestaje! :)

    ReplyDelete
  2. Sto se velicine tice tako je bilo oduvek. Seti se Egipta, pa anticke Grcke... Yo sto je bozansko mora da bude nadljudsko, uzviseno, pa tako i veeelikooo. I nije zbog toga Bog kriv vec ljudska potreba da ga tako predstave. Druga stvar je stvar prestiza. Ako si veliki baja koji placa da se hram napravi, tvoj Buda mora da bude bar za glavu veci od komsijinog (tzv. sindrom gastarbajterskih kuca po rodnim selima). Ima jos razloga al dosta od mene.

    ReplyDelete